Przekażmy sobie znak pokoju...


czyli tradycyjne „Jasełka” w PSP nr 5

[gwiazda] „Ten szczególny dzień się budzi,
niosąc ciepło w każdą sień,
to dobroci dzień dla ludzi,
tylko jeden w całym roku taki dzień”.
[gwiazda]

 

Dnia 20 grudnia 2013 r. w naszej szkole odbyły się „Jasełka”, które na nowo wprowadziły nas w radosny, świąteczny nastrój. Tegoroczne „Jasełka” przebiegały w pięciu odsłonach.

W pierwszej odsłonie, po przepięknie zaśpiewanej przez Klarę Golisz i Olka Oleszczuka pastorałce „W ciemny wieczór…”, na scenie pojawili się Maryja i Józef, którzy cierpliwie szukali w Betlejem miejsca na nocleg. Niestety, w żadnej gospodzie nie było dla nich miejsca. Zmęczonym i głodnym wędrowcom przyleciały na pomoc Biedroneczki z nieba, w które wcieliły się dziewczynki z grupy „0”c. Z pomocą zziębniętej Maryi i strudzonemu Józefowi przyszła również Babcia, która dała im schronienie w stajence.

W drugiej scenie pasterze palili ognisko, piekli jabłka i pilnowali owiec. Pasterze Bartek i Walek kłócili się i podskakiwali, jak dwa koguty. Spory rozstrzygnął Baca, który przypomniał historię z raju, jak to Adam i Ewa nie posłuchali Boga i teraz świat cały czeka, aż przyjdzie wybawienie z nieba.

Śpiącym pasterzom przyśniły się Anioły. W tym czasie na scenie pojawiły się przepiękne Aniołki – dziewczynki z grup „0”a, „0”b, „0”d, które wykonały „Taniec Aniołów” do piosenki „Grająca choinka”.

Trzecia scena była troszeczkę nerwowa – Herod w niej wystąpił oraz Herodowa. Herodowa była niezadowolona, że mąż zajmuje się tylko sobą i sprawami Państwa, a nie myśli o niej, a w dodatku nie chce dać ani grosza na krawcową. Obrażona Herodowa odchodzi z Cyganami „gdzie oczy poniosą”.

Następnie pojawili się Trzej Królowie, którzy idąc za gwiazdą szukali nowonarodzonego Króla. Po ich odejściu Herod wpadł w szał. Wiedział już, że są proroctwa o nowym królu i nie zamierzał dopuścić, aby się wypełniły. Kazał pozabijać wszystkie dzieci urodzone w Betlejem, żeby żadne nie sięgnęło po jego berło i koronę.

W tym samym momencie, na scenę ukradkiem wkroczyła Śmierć z kosą. Razem z Diabłem, ostatni raz „pohulali” z Herodem i zabrali go tam, gdzie jego miejsce.

W czwartej odsłonie wielka radość zawitała, wszyscy przyszli do stajenki przywitać Jezusa – Zbawiciela świata. Przybyli pasterze ze swymi skromnymi podarkami oraz Trzej Królowie z cennymi darami. Powitali szczerze małego Jezusa i złożyli cześć Wcielonemu Synowi Bożemu.

„Mały Boże, przychodzący do nas
w tę cichą i świętą noc.
Kim jesteś dla nas?
Mądrością – by mierzyć się z życiowymi próbami.
Pięknem – które urzeka i wzrusza.
Oczekiwaniem – na powtórne przyjście do Ciebie.
Jesteś wszystkim we wszystkich.
Jesteś niewyobrażalnym Bogiem,
którego drogę można poznać,
Przyjąć i pokochać…”.

W piątej scenie wspominaliśmy, jak górale polscy klękali przed Papieżem Polakiem, aby dziękować za jego świętą służbę. Wysłuchaliśmy nagrania z 1997 r., gdy górale składali hołd najukochańszemu synowi gór, największemu z rodu Polaków, Papieżowi, Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Uwieńczeniem wspomnień był śpiew pasterek i pasterzy, góralskiej piosenki „Góralu, czy ci nie żal…”.

Młodzi aktorzy wspaniale wcielili się w swoje postacie. Nadali przedstawieniu charakter wyjątkowy i niepowtarzalny. Przedstawienie ubogacił też śpiew uczennic z kl. IVa i IVb, które swym kolędowaniem urzekły całą widownię.

Po przedstawieniu pani Dyrektor Joanna Ewa Klich podziękowała młodym aktorom za wspaniały występ oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jego przygotowania. Wykonano również pamiątkowe zdjęcie. Pani Dyrektor złożyła uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły świąteczne życzenia i przekazała, jak co roku, dla każdej klasy opłatki.

Na koniec tego wyjątkowego spotkania nagrodzono również uczniów, którzy wzięli udział w konkursach.

 W "Konkursie Plastycznym na bombkę bożonarodzeniową", zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach, III miejsce zdobyła Klaudia Dziedzic (kl. Va), a wyróżnienie otrzymał Andrzej Chojnacki (kl. IVa).

W ramach programu „W tradycji siła” realizowanego przez Stowarzyszenie ASTA, rozstrzygnięto konkurs na katkę bożonarodzeniową. Laureatami konkursu zostali: Maciej Sobol (kl. Ia), Gabriela Kęska (kl. Ia), Marcel Prokop (kl. Ib), Roksana Cibor (kl. IIb), Emilia Rabijewska (kl. IIc), Julia Marut (kl. IIIa), Karolina Świątek (kl. IIIa), Julia Sobol (kl. IVa).

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w realizacji przedstawienia.

 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam,
aby ten czas obdarowywania się radością
pozostał w naszych sercach przez cały rok.
Dzielmy się sobą każdego dnia,
nie zapominając o najbardziej potrzebujących.

 

Wesołych Świąt!

Maria Pęczek
Anna Rudnikowska
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2013/2014"