Świętujemy 95 rocznicę odzyskania niepodległości


 

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

Józef Piłsudski

11 listopada 2013 roku obchodzimy piękną, 95 już rocznicę odzyskania niepodległości. Ile wiemy o tym święcie? My dorośli coś tam wiemy, ale nie do końca, albo coraz mniej. Całe szczęście, że dzieci nadal pamiętają. To właśnie miał pokazać też apel upamiętniający tą rocznicę. W epoce komputerów, hipermarketów i wiecznie towarzyszącego nam pośpiechu zapominamy o tym, co powinno nam być bliskie i ważne, o naszej historii.

Nasi „szalejący reporterzy” przeprowadzili szybką sondę uliczną, ile wiemy o Święcie Niepodległości. Wynik jej był taki, że tylko jedna, mała dziewczynka wiedziała, że po 123 latach niewoli, 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, a zawdzięczała to taki osobom jak: Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski i Józef Piłsudski. To oni negocjowali kształt naszych granic z wielkim oddaniem i cierpliwością. Można powiedzieć, że wygrali Polskę na papierze, a jeden na fortepianie. Józef Piłsudski wygrał Polskę krwią i ofiarą, a razem z nim cała grupa zapaleńców.

Warto więc wziąć sobie do serca słowa Marszałka Józef Piłsudski „Uczcie się historii, znajomość jej jest bardzo potrzebna w życiu”.

Sylwia Gałek
[Powrót na stronę główną]
Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2013/2014"