Uroczyste ślubowanie klas pierwszych!

    Dnia 22 października 2012 roku o godzinie 1700 odbyło się ślubowanie klas pierwszych Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach.
    Od samego rana panowała podniosła atmosfera. Uczniowie wszystkich klas pierwszych ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.
    W uroczystości tej wzięły udział trzy klasy pierwsze: 1a, 1b, 1c, przedstawiciele klas drugich i trzecich wraz z wychowawcami, Dyrektor Szkoły - pani mgr Ewa Klich, pani Wicedyrektor mgr Katarzyna Stolarska, grono pedagogiczne, Dyrektor MZOiS w Pionkach pani Jolanta Mączyńska, przewodniczący Rady Rodziców pan Michał Goldbert oraz licznie zgromadzeni rodzice i goście uczniów naszej szkoły.

    Pani dyrektor powitała gorąco rodziców, krewnych, nauczycieli i uczniów, a szczególnie serdecznie klasy pierwsze, którym "oddała głos".
    Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Panie wychowawczynie klas pierwszych zapoznawały i wdrażały swoich uczniów do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcia nauki w szkole. Klasy drugie przygotowały "pierwszakom" na dzień ślubowania część artystyczną, aby mogli oni zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością. Uczniowie, uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyli podczas prób. Obecni na ślubowaniu oceniali umiejętności uczniów. Wszystkie zadania uczniowie wykonali bardzo dobrze, o czym może świadczyć fakt, iż rodzice głośno nagradzali swoje pociechy okrzykami - "owszem, owszem, tak, tak, tak", a Jury bez wahania podnosiło, jedynie uśmiechnięte, zielone "baloniki", jako znak pełnej aprobaty.

    Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach, pierwszacy błysnęli talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.
    Po wysłuchaniu hymnu szkolnego i państwowego, nastąpiła część oficjalna uroczystości. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła pani dyrektor, dotykając wielką kredką - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. W pasowaniu na ucznia pomagali również: pani dyrektor MZOiS, pani wicedyrektor oraz przewodniczący Rady Rodziców, dzięki czemu całość przebiegła bardzo sprawnie.

    Następnie, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego życzyła pierwszakom sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Do życzeń nowo pasowanym uczniom dołączyli się też zaproszeni goście. Po krótkim przemówieniu Dyrektor Szkoły, złożyła uczniom życzenia wielu sukcesów w nauce oraz powodzenia na długiej drodze edukacji. Zaprosiła dzieci na ich pierwszy szkolny bal - prawdziwy bal.
    Na koniec uroczystości uczniowie rozeszli się klasami do swoich sal. Tam wychowawcy wręczyli im okolicznościowe dyplomy pasowania na ucznia. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie i zorganizowali słodkie przyjęcie.

    A na balu... pierwszaki pokazały, że potrafią nie tylko się uczyć, ale także wspaniale bawić. Kółeczka, "węże" i podskoki na pewno na długo pozostaną ich w pamięci. A gdyby pamięć zawodziła, to pozostaną setki zdjęć wykonane przez troskliwych rodziców.

 
Jolanta Majcher


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2012/2013"