Podwieczorek matematyczny

 

    5 kwietnia 2013 r. szóstka uczniów z naszej szkoły wzięła udział w "Podwieczorku matematycznym" w PG nr 2 w Pionkach. Zaprosiła nas na niego i wspaniale przygotowała Pani Aleksandra Kapciak.
    Gospodyni rozpoczęła od "zaczarowania" gości. Magiczna matematyka pełna złudzeń optycznych, sofizmatów i paradoksów rozbudziła u wszystkich ogromne zainteresowanie.

    Jak tu nie zdziwić się kartką, która ma jedną stronę zamiast dwóch, albo co lepsze ma ich cztery zamiast dwóch. Te niewiarygodne rzeczy każdy zrobił samodzielnie. Bez większego wysiłku powstawały powierzchnie jednostronne - czyli wstęgi Möbiusa. Więcej pracy wymagało stworzenie kartki, która ma 4 strony, ale udało się. Pobudzone umysły i rozgrzane palce dały radę wykonać nawet fleksagon przestrzenny i to z jednej kartki papieru bez użycia kleju.

    Po tych wyczerpujących zadaniach wszyscy udaliśmy się na słodki poczęstunek. A po przerwie to uczestnicy spotkania starali się zaskoczyć Panią Kapciak oraz swoich kolegów przygotowanymi zagadkami. Rozwiązanie ich wymagało nie lada sprytu, niekoniecznie matematycznego. To było bardzo sympatyczne 3,5 godzinne spotkanie, które ukazało uczniom zupełnie nowe i nieznane oblicze "królowej nauk".

 
Beata Jaśkiewicz


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2012/2013"