POKAZ RATOWNICTWA PODLODOWEGO

    W związku z ogłoszeniem przez ministra edukacji narodowej, panią Krystynę Marię Szumilas, roku 2013 "Rokiem bezpiecznej szkoły", tuż przed feriami zimowymi, 25 stycznia, uczniowie klas VIa i VIb z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Pionkach oraz Publicznego Zespołu Szkół w Suskowoli wzięli udział w pokazach ratownictwa podlodowego nad Stawem Górnym. Zostały one zorganizowane przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej nr 4 w Pionkach, Komisariat Policji w Pionkach oraz Specjalistyczną Grupę Wodno-Nurkową nr 1 z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

    Celem akcji było ostrzeżenie dzieci przed niebezpieczeństwami grożącymi im w czasie zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz zapoznanie ze sposobami postępowania w czasie, gdy już dojdzie do tragicznego zdarzenia. Zaprezentowano również sprzęt służący do ratowania-sanie lodowe i katamaran woda-lód.
    Najciekawszym momentem pokazu były trzy akcje ratownicze, podczas których pozorant znalazł się pod lodem. Do akcji przystąpiło kilku ratowników, którzy bardzo sprawnie wyciągnęli go z wody, a następnie przeprowadzili czynności ratujące życie i bezpiecznie przetransportowali do brzegu.

    Ostatnim punktem programu była pogadanka z policjantem na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych - zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, korzystania z lodowisk, jazdy na nartach i sankach.
    Pokazy te były dla uczniów bardzo przydatną i cenną lekcją, dzięki której poznali, często tragiczne, konsekwencje zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych.

 
Barbara Wójcik


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2012/2013"