Pierwsze "prawo jazdy"

egzamin na Kartę rowerową
 

    Każdy człowiek jest uczestnikiem ruchu drogowego czy to jako pieszy czy rowerzysta, kierowca lub pasażer. Siedmiolatek ma już prawo bez opieki starszych poruszać się po drodze, natomiast każdy dziesięciolatek może ubiegać się o swoje pierwsze "prawo jazdy" - czyli Kartę rowerową. Jeśli zda egzamin ze znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych, pierwszej pomocy oraz wykaże się umiejętnością bezpiecznego poruszania się na rowerze, dokument ten wystawi mu dyrektor szkoły. Dzieci powinny być bardzo dobrze przygotowane do nowej roli rowerzysty, ponieważ ruch drogowy niesie ze sobą duże zagrożenie.
    24 maja 2013 r. czwartoklasiści z naszej szkoły przystąpili do części teoretycznej egzaminu, który przeprowadzili przedstawiciele Policji: sierżant sztabowy Dominik Abramczyk i aspirant Sławomir Kortus.
    Wszyscy pomyślnie zaliczyli test jednokrotnego wyboru i uzyskali prawo do udziału w części praktycznej egzaminu, która odbyła się 29 maja 2013 r. Na specjalnie przygotowanym torze, uczniowie wykonywali następujące czynności:

  • przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie,
  • jazda do przodu po prostej i łukach,
  • jazda po łukach w kształcie cyfry 8,
  • hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonych miejscach.

    Wszyscy, którzy przystąpili do egzaminu pomyślnie go ukończyli i niebawem do grona uprawnionych do poruszania się po drogach publicznych rowerem, dołączy 70 dumnych z siebie czwartoklasistów z "Piątki". Gratulujemy wszystkim wiedzy i umiejętności. Do zobaczenia na ścieżkach rowerowych.

 
Beata Jaśkiewicz


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2012/2013"