Tańczące anioły zwiastują
Boże Narodzenie


 
Za kilka dni wieczorem,
Gdy pierwsza gwiazdka zaświeci,
Siądziemy wszyscy przy stole,
Rodzice, krewni, dzieci.

Zaczniemy od opłatka
I życzeń dla każdego:
Zdrowia, radości, marzeń,
Wszystkiego najlepszego.

Mała stajenka - przed nią pasterze,
Taki obrazek wisi na ścianie.
Przymykam oczy i mocno wierzę,
Że to naprawdę się stanie.

    Święta Bożego Narodzenia to czas strojenia choinki, śpiewania kolęd. To także czas na inscenizacje Jasełek Bożonarodzeniowych.
Tak, jak co roku, przed Uroczystością Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły zebrali się, aby obejrzeć "Jasełka" - widowisko o narodzeniu Jezusa.
    Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była i jest do dziś historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.
    Nazwa "jasełka" wskazuje na źródło tematyczne tychże przedstawień. Jasełka bowiem to żłób, czyli rodzaj drabinek, które służą do zadawania karmy bydłu i koniom. W żłóbku został złożony Chrystus po swoim narodzeniu. Zatem "jasełka" prezentują udramatyzowane, teatralne sceny na temat przyjścia Chrystusa Pana na świat.

    Na naszej szkolnej scenie pojawili się: Maryja i Józef z Dzieciątkiem w żłóbku, postać okrutnego Heroda ze służbą, trzej królowie, śmierć z kosą, aniołowie ze skrzydłami, diabeł, a także pasterze, którzy jak podają Ewangelie - pierwsi powitali nowonarodzonego Jezusa. Nietypowa jak na scenerię stajenki postać diabła przykuwała szczególną uwagę. Diabeł, który skruszony uzyskał przebaczenie w dniu narodzin Chrystusa, stał się tym razem pozytywną postacią tego tradycyjnego przedstawienia, dając tym samym wszystkim nadzieję przebaczenia przez moc przychodzącego na świat Boga.

    Uczniowie w sposób doskonały wcielili się w swoje role: Herod - okrutny władca, Królowie - dostojni Mężowie, Maryja i Józef - skromni ludzie, diabeł - przebiegły kusiciel, pasterze - choć skromni, potrafili pięknie zatańczyć, by rozweselić małego Jezusa, Anioły - jak zwykle dostojne, powiadomiły pasterzy o narodzinach Dzieciątka, ale również pięknie śpiewały kolędy, by wszystkich wprowadzić w miły, świąteczny nastrój.

    W czasie widowiska był też moment zadumy, gdy uczniowie odsłonili portret Jana Pawła II i wysłuchaliśmy nagrania kolędy "Oj, Maluśki." w wykonaniu Ojca Świętego. Wzruszający był moment, gdy wszyscy włączyli się do śpiewania refrenu kolędy.

"Minął czas, w którym był blisko, tuż o krok.
Dziś też jest z nami, chociaż spogląda z niebios oddali.
Będzie dla nas zawsze przypomnieniem,
Jak przez całe życie nam wszystkim iść trzeba,
Aby kiedyś dojść do nieba."

    Na zakończenie widowiska społeczność szkolna wspólnie zaśpiewała kolędową, polską pieśń "Dzisiaj w Betlejem", po której pani Dyrektor Ewa Klich złożyła wszystkim świąteczne życzenia i podzieliła się opłatkiem.
    Uroczyste spotkanie było też okazją do wręczenia nagród i wyróżnień za udział w konkursach. Najaktywniejszym klasom biorącym udział w konkursie zbiórki makulatury wręczono czeki z przeznaczeniem na potrzeby własne klasy. Przedstawiono laureatów 2 i 3 miejsca oraz zdobywców wyróżnień w Konkursie Mickiewiczowskim (zorganizowanym przez PG2). Gratulacje otrzymali również: Wiktora Warchoł - za awans do VII Wojewódzkiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, Dominik Dąbrowski - za powołanie na zawody reprezentacji Mazowsza w piłce nożnej. Wręczone zostały nagrody w konkursie na wycinankę, w ramach projektu "Z tradycją za pan brat" realizowanego przez Stowarzyszenie Asta i Urząd Miasta Pionki.

"Pokój ludziom, pokój światu,
Choćby na tę jedną noc"

 
Maria Pęczek
Agnieszka Malinowska


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2012/2013"