Pójdźmy wszyscy do stajenki...


 

    Dzisiaj (06-01-2013 r.), w uroczystość Objawienia Pańskiego, jeszcze raz przenieśliśmy się do Betlejem, by przeżyć na nowo jedną z największych tajemnic naszej wiary - Wcielenie Syna Bożego.
    Pomogli nam w tym młodzi aktorzy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Pionkach, którzy zaprezentowali zebranym w kościele NMP Królowej Polski przedstawienie bożonarodzeniowe.
    W uroczysty nastrój wprowadziła widownię dyrektor PSP nr 5 w Pionkach pani Joanna Ewa Klich, która powitała gości i dodała otuchy wszystkim występującym.
    Pilnujący w polu owiec Pastuszkowie pierwsi pokłonili się Dzieciątku Jezus. Złożyli nowonarodzonemu Królowi skromne, ale z serca płynące dary. Aniołowie oznajmili im, że:

"Bóg go zesłał na ziemię,
by zbawił ludzkie plemię..."

    Oczywiście nie mogło zabraknąć w przedstawieniu i dramatycznych chwil. Okrutny Król Herod za wszelką cenę chciał zgładzić nowego władcę. Przeraził się, że wkrótce straci panowanie. Słuchając szeptów diabła zarządził rzeź niemowląt. Śmierć hulała z kosą i zebrała obfite żniwo.
    Żadne złe moce nie przeszkodziły jednak w wypełnieniu się Bożego planu zbawienia. Maryja i Józef, mimo trudów podróży i niebezpieczeństw, uchronili Dzieciątko przed Herodem. Nowa, jasna gwiazda przyprowadziła do betlejemskiej szopki Mędrców ze Wschodu. Uznali oni w maleńkiej Dziecinie - Boga Zbawcę. Złożyli w darze złoto, kadzidło, mirrę i oddali Jezusowi pokłon.

    Nie możemy być obojętni na tak wielką miłość, która skryła się w ubogim żłobie. Recytatorzy wyrazili tę prawdę słowami:

"Przynosimy serca małe,
Weź je w rączki swe...
Wiemy, czego pragniesz, co Ci drogie wielce,
Proste, czyste, szczere, kochające ludzkie serce."

    Młodzi aktorzy pamiętali także podczas jasełek o nieobecnych, szczególnie o Patronie Szkoły - błogosławionym Janie Pawle II. Jemu to zadedykowali przygotowane przedstawienie. Jeszcze raz rozbrzmiewała w murach świątyni ulubiona pastorałka Papieża Polaka: "Oj, maluśki, maluśki..." i zakręciła się łza w oku...
    Te wzruszające chwile mogliśmy przeżyć dzięki rozśpiewanym Aniołom i Pasterzom, dostojnym Trzem Królom, pięknie deklamującym recytatorom, dzieciom w strojach góralskich, dziewczynkom grającym na instrumentach klawiszowych, a także najmłodszym Aniołeczkom z grupy 0a i 0b.

    Pięknie przygotowana szopka z gwiazdą betlejemską i scenografia pozwoliły przenieść się nam w odległą przeszłość oraz uświetniły przedstawienie. Stało się to możliwe dzięki pomocy ludzi dobrej woli.
    Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie aktorów, strojów dla nich, scenografii, nagłośnienia lub w inny sposób przyczynili się do realizacji naszego przedstawienia.

 
Anna Rudnikowska


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2012/2013"