Andrzejkowe wróżby w naszej "zerówce"

    Od lat kultywujemy tradycje polskie w naszych oddziałach przedszkolnych. Andrzejkowe wróżby zawsze wzbudzały zainteresowanie i radość wśród dzieci. Każdy chce przecież poznać swoją przyszłość i odkryć rąbek różnych tajemnic.
    To właśnie dziś dziewczynki poznały imiona przyszłych mężów, a chłopcy żon. Dowiedzieli się także, kim będą w przyszłości i kto pierwszy zmieni stan cywilny, bo to jego but "wyszedł" za drzwi naszej sali.

    Dyskoteka w rytmie najnowszych rodzimych przebojów pozwoliła wyłonić najlepszych tancerzy i ukoronować ich drobnymi nagrodami.
    Dzięki grupowej Radzie Rodziców delektowaliśmy się własnoręcznie przygotowanymi pysznymi wypiekami, a pragnienie po tanecznym szaleństwie gasiły owocowe soki.

    W trakcie zabawy, dzieci zostały zapoznane z legendą o andrzejkowych wróżbach, które to dawniej przepowiadały przyszłość, a obecnie są okazją do radosnych spotkań przy muzyce.

Wróżba "Moneta"

Dzieci wypowiadają "zaklęcie" i wrzucają do pudełka z wodą monetę. Rzut odbywa się przez lewe ramię, prawą ręką. Życzenia spełniają się temu, kto trafi do środka.

Wróżba "Zawód"

Dzieci szpileczką przekłuwają serce i odczytują zawód, jaki będą wykonywać w przyszłości.

Rzucanie "kości"

Dzieci rzucają dwiema kostkami i sumują liczbę wyrzuconych oczek. Zsumowane oczka (od 2 do 12) oznaczają przyszłość dla każdego dziecka (nauczyciel odczytuje przyszłość dopasowaną do każdej liczby).

"Zaczarowane liczby"

Każde dziecko losuje z koszyczka liczbę od 1 do 8, a nauczyciel z "Księgi wróżb" odczytuje, co mówią liczby, o tych osobach.

"Zaczarowana butelka"

Na środku stolika leży butelka, a wokół niej symbole. Każdy kręci butelką i odczytuje symbol przez nią wskazany.

 
Agata Jaworska
Barbara Dobrowolska


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2012/2013"