F E S T Y N  R O D Z I N N Y

Kocham Cię, Piątko!

    16 czerwca 2012 r., po wielu chłodnych dniach, lato postanowiło zawitać do Pionek. Zapewne dlatego, że w naszej szkole zaplanowano na ten dzień imprezę plenerową pod hasłem "Kocham Cię, Piątko!". Kto nie był, ma naprawdę czego żałować.

    Kilka minut po godzinie 14-tej, zabawę rozpoczęła Dyrekcja Szkoły: pani Joanna Ewa Klich i pani Katarzyna Stolarska, w towarzystwie jednej z uczestniczek szkolnego konkursu "Mam Talent!". Już chwilę później, publiczność i zaproszeni goście mieli okazję obejrzenia formy z wachlarzami, która została przyjęta głośnym aplauzem. Od tej chwili wydarzenia rozgrywały się równolegle w wielu miejscach, chociaż elementem centralnym stała się scena, na której miał odbywać się konkurs i występy.
    Jako pierwszy na scenie zaprezentował się występujący gościnnie w Pionkach, Big Band Combo z Kozienic. I chociaż zespół ten jest dość młodym zespołem, bo występują razem dopiero od roku, to zachwycił wszystkich zgromadzonych wspaniałą prezentacją swoich talentów.

    Wędrując po szkolnym placu można było spotkać harcerzy ZHR prezentujących zasady pierwszej pomocy przedmedycznej oraz dzieci korzystające z huśtawek, zjeżdżalni i innych przyrządów. Dla łasuchów przygotowane zostały liczne ciasta, a ci którzy zgłodnieli mogli odwiedzić "CaFe BiBa" lub zakątek z gorącymi przekąskami. Tutaj do wyboru były: hamburgery, kuchnia polska lub grill. Jednak, aby nie przegapić konkursu "Kocham Cię, Piątko!" - wzorowanego na zasadach konkursu "Kocham Cię, Polsko!", trzeba było szybko powrócić przed scenę.
    Do rywalizacji przystąpiły dwie drużyny, w skład których weszli: zaproszeni goście, rodzice, uczniowie i nauczyciele. Drużyna pierwsza to: p. Aldona Sokołowska, p. Krystyna Koral, p. Dorota Hołuj i Igor Galant. Drużyna druga to: p. Aneta Golisz, ks. Wiktor Głuszek, p. Michał Golbert i Zuzanna Płachta. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. Renata Szewczyk, p. Monika Dziekan, p. Elżbieta Śmiechowska, p. Maria Książek oraz p. Irmina Wrona. Konkurs prowadziła pani Izabela Warchoł przy współpracy z panią Barbarą Wójcik.

    Konkurs składał się z 7 części: "głuchy telefon", kalambury, licytacja muzyczna, kto jest kim?, polszczyzna, wiedza o "Piątce", statystyki-licytacje, które przerywane były różnorodnymi występami i pokazami. Zaprezentowali się między innymi laureaci szkolnego konkursu "Mam Talent!", w "Trojaku" wystąpili uczniowie grup zerowych, a uczniowie klas starszych zaprezentowali przedstawienie z zakresu profilaktyki uzależnień.
    Szczególnym zainteresowaniem cieszył się dynamiczny i efektowny występ sekcji Tang Soo Do z Pionek (prowadzonej przez p. Dariusza Sułka), której zawodnicy zdobywają liczne tytuły mistrzów Polski i Świata. Oprócz prezentacji uderzeń i kata, publiczność mogła podziwiać symulacje walk oraz demonstracje umiejętności rozbijania desek i bloczków z gazobetonu.

    Na szkolnej sali gimnastycznej, młodsi uczestnicy zabawy mogli skorzystać z przygotowanego dla nich toru przeszkód. Każdy, kto go pokonał w nagrodę stawał na najwyższym stopniu podium i zdobywał słodkiego lizaka. Tuż obok, na korcie i boisku, kończyły się w tym czasie turnieje tenisowe i piłkarskie, a wszystko to pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego.
    W finale Miejskiego Turnieju w Tenisie ziemnym w kategorii młodzieżowej, mecz pomiędzy Jakubem Wroną, a Kacprem Danasiewiczem, wygrał Kacper Danasiewicz wynikiem 0:6. W kategorii mężczyzn, w finale pomiędzy Zbigniewem Jężakiem, a Piotrem Paskiem, mecz wygrał Zbigniew Jężak wynikiem 6:0.
    Mecze turnieju piłkarskiego klas szóstych "Mini Euro", w których uczniowie umownie reprezentowali trzy kraje (6a - Hiszpania, 6b - Polska, 6c - Niemcy), zakończyły się następującymi wynikami: 6a - 6c (1:0), 6a - 6b (1:0), 6c - 6b (5:0).
    Można była również skorzystać z innych ofert festynu. Stałą popularnością cieszyły się punkty, w których ręcznie tworzona była koralikowa biżuteria, a na twarzy malowane ozdoby - kwiaty, motyle, zwierzęta czy barwy narodowe dla kibiców Euro 2012. Co bardzo ważne, doświadczeni instruktorzy harcerscy uczyli wszystkich chętnych praktycznych zasad udzielania pierwszej pomocy, a wiedzy tej przecież nigdy za wiele.
    W cieniu niewielkiego drzewa oczekiwała bardziej duchowa atrakcja - możliwość rozmowy i zdobycia autografu poetki ludowej, pani Zofii Kucharskiej. Pani Zofia siedząc w wygodnym fotelu, chętnie dzieliła się swoimi refleksjami i odpowiadała na liczne pytania. Warto było skorzystać z tej szansy, gdy "gnająca" na około rzeczywistość sprawia, że tak często zapominamy o tym, co naprawdę ważne.
    Rowerowi entuzjaści skwapliwie wykorzystali sposobność oznakowania swoich ulubionych jednośladów, a trwałe oznakowanie i wprowadzenie do rejestrów policyjnych (jakże potrzebnych "dwóch kółek"), z pewnością będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed kradzieżą.

    Pomiędzy kolejnymi etapami ciągle trwającego jeszcze konkursu "Kocham Cię, Piątko!", swoje umiejętności taneczne prezentowali podopieczni pani Lidii Żuchowskiej. Można było również stoczyć pojedynek na "piankowe miecze" albo obejrzeć anglojęzyczne przedstawienie o śpiącej królewnie.
    Tuż przed finałem konkursu swoją poezję zaprezentowała pani Zofia Kucharska, a barwne i ciepłe rymy opisujące piękno dzieciństwa na wsi, zapadły zapewne w pamięć niejednej osobie. W nieco innym - bardziej współczesnym klimacie, prezentowała własne wiersze uczennica klasy trzeciej, Zuzanna Rdzanek.
    Na koniec finał konkursu. Radość kręcenia kołem, mniejsza lub większa ilość zdobytych punktów i triumf zwycięstwa. Jeszcze jeden występ utalentowanej uczennicy PSP 5 i pamiątkowe zdjęcie. A zwycięzcą konkursu została drużyna, której kapitanem była pani Aneta Golisz. Gratulacje!
    Udanego festynu gratulował nam również Burmistrz Miasta Pionki - pan Marek Janeczek, który całe to przedsięwzięcie uważnie obserwował od początku do końca. Dyrektor Szkoły, pani Joanna Ewa Klich podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że impreza mogła zostać przeprowadzona. Lista wymienionych osób była bardzo długa, a znaleźli się na niej: nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice i rada rodziców, wolontariusze oraz jakże HOJNI SPONSORZY. Nie wymieniamy ich tu wszystkich, ale zachowujemy w pamięci, mając nadzieję, że w przyszłości też nas nie opuszczą.

 
Michał Warchoł


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2011/2012"