Światowy Dzień Ziemi 2012

    Dzień Ziemi to czas, kiedy więcej myślimy, zastanawiamy się i podkreślamy ważność naszych działań w zakresie ochrony środowiska. W tym roku szkolnym, święto naszej jedynej i niepowtarzalnej planety uczciliśmy w wieloraki sposób.
    Pierwszym elementem było spotkanie uczniów klas 6-tych z p. Sławomirem Wąsikiem - znanym fotografem przyrody. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy, która wymaga wiele cierpliwości, odwagi oraz wyrzeczeń z wygód domowego życia w trakcie wyjazdów w teren. Największe zainteresowanie wzbudziły opowieści o spotkaniach z wilkami, o których p. Sławek pisze książkę. Dzieci poznały także serię filmów i albumów ze zdjęciami wykonanymi w czasie wypraw przyrodniczych. Być może udało mu się zarazić swoja pasją do przyrody i fotografii kogoś z tych młodych ludzi. Mamy także pamiątkowy wpis gościa do książek jego autorstwa z dedykacja dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

    Kolejnym etapem obchodów był udział uczniów w Ogólnopolskim Konkursie "EKOTEST" z zakresu ekologii i ochrony środowiska, który odbył się 20 kwietnia. Do konkursu przystąpiło 49 chętnych uczniów. Test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań, przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 4-tych (pisało go 19 uczniów) i dla klas 5-tych i 6-tych (pisało go 30 uczniów). Na wyniki tego konkursu będziemy musieli poczekać do 4 czerwca.

    24 kwietnia uczniowie pod opieką nauczycieli przyrody oraz wychowawców, sadzili krzewy, które będą ozdobą terenu przy szkole. Dzieci uświadomiły sobie także inną ważną rolę roślin w życiu człowieka i całej Ziemi. Wiedzą, że wszystkie rośliny chronią przed hałasem, zatrzymują zanieczyszczenia pyłowe, produkują tlen, którym oddychamy i bez nich nie byłoby możliwe życie na Ziemi. Każda klasa, która posadziła krzewy będzie je miała pod swoją szczególną opieką - niektóre tuje dostały nawet własne imiona.

    Kolejnym etapem podsumowującym obchody Dnia Ziemi był turniej ekologiczny na poziomie klas 4-6. Z każdej klasy było wybranych troje uczniów posiadający największą wiedzę z przyrody, a szczególnie z ekologii. Odpowiadali oni na pytania uzyskując punkty dla swojej klasy. Pozostali uczniowie z danej klasy mogli zwiększyć przewagę punktową swojej drużyny wspólnie rozwiązując inne zadania. Ta część turnieju wzbudzała największe emocje i wymagała zaangażowania całych zespołów klasowych.

    Na poszczególnych poziomach zwyciężyły:

Klasy czwarte

  • klasa 4c - 25 punktów,
  • klasa 4a - 24 punkty,
  • klasa 4b - 23 punkty.

Klasy piąte

  • klasa 5c - 39 punktów,
  • klasa 5b - 34,5 punktu,
  • klasa 5a - 33,5 punktu.

Klasy szóste

  • klasa 6c - 35 punktów,
  • klasa 6b - 34,5 punktu,
  • klasa 6a - 30 punktów.

    Przy okazji tej zabawy dzieci utrwaliły i poszerzyły wiadomości z zakresu wiedzy przyrodniczej.

Tak świętowaliśmy w tym roku Dzień Ziemi. Do zobaczenia za rok.

 
Wioletta Banaś i Ewa Zamorska


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2011/2012"