Andrzejkowe zabawy u "zerówkowiczów"

    25 listopada grupy 0a i 0b zorganizowały "Andrzejki". Andrzejki to doskonała okazja do zabawy. Sala przedszkolna została udekorowana elementami kojarzącymi się z wieczorem wróżb, takimi jak: złote klucze, sylwetki kotów, duszki i świece.
    W pierwszej części zabawy nauczycielki - pani Agata i pani Dorota przybliżyły dzieciom zwyczaje związane z tradycją Wróżb Andrzejkowych. Dzieci recytowały przysłowia "Na św. Andrzeja dziewczynom z wróżby nadzieja", "Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego" oraz recytowały wiersze ludowe:

"Oj dajże, oj bawże,
Niech przyszłość się ukaże,
Czary mary wosku lanie,
Co ma stać się, niech się stanie"

    Po takim wstępie nie pozostało nic innego, jak nareszcie zacząć się bawić i wróżyć. Dzieci losowały z magicznego kapelusza karteczkę z zawodem, jaki będą wykonywały w przyszłości, poznawały imię swojego przyszłego męża/żony poprzez nakłuwanie serc z imionami szpilką, rzucały butami z lewej nogi za siebie, by sprawdzić, czy marzenia się sprawdzą. Nie zabrakło także popularnej zabawy "Idą buty" oraz lania wosku.
    Po pełnych emocji wróżbach przyszedł czas na poczęstunek dla dzieci. Ogromny tort w kształcie królika - dzieło naszych mam - uświetnił andrzejkowy bankiet.
    Na zakończenie odczytane zostały horoskopy z dat urodzin dzieci (magiczne liczby), po to, by poznać ulubiony kolor, kamień szczęścia oraz cech charakteru dziecka. Impreza wprowadziła dzieci w trochę czarodziejski klimat i dostarczyła wiele radości.

Dorota Kaca
 


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2011/2012"