Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
30.05 - 01.06.2011 r.

    Wreszcie nadszedł dzień wyjazdu uczniów klas: IIa, IIIa i IIIc na wymarzoną wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wszyscy czekali na ten trzydniowy wyjazd już od miesiąca marca.
    Niedługo po wyjeździe, który był o godz. 7.00 zatrzymaliśmy się w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Miejsce to okazało się szczególnie ciekawe dla naszych chłopców, którzy z dużym zainteresowaniem biegali od samolotu do czołgu i przymierzali się do innych modeli sprzętów. Kultowym punktem pierwszego dnia wycieczki było zwiedzenie Jaskini RAJ. Mimo ciemności, chłodu i wilgoci duże wrażenie na wszystkich zrobiły doskonale zachowane stalaktyty i stalagmity, a między nimi fruwające nietoperze, które zadomowiły się w jaskini. Po krótkim odpoczynku i kupieniu pierwszych pamiątek wyjechaliśmy w kierunku Chęcin w celu zwiedzenia ruin zamku. Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki było odwiedzenie Ostoi Dworskiej, w której powitał nas Gospodarz Ostoi. W ciekawy i interesujący sposób poprowadził z nami warsztaty edukacyjne z elementami zabawy ukazując dawne warunki życia ludzi na wsi oraz ginące zawody. Hitem zajęć było samodzielne lepienie garnków z gliny, które każdy z uczestników zabrał jako własnoręcznie wykonaną pamiątkę. Warsztaty były bardzo ciekawe i długie, więc dzieci dożywiono. Każdy chętnie posilał się wiejskim chlebem z masłem czosnkowym. Przy wyjeździe oprócz ulepionych garnuszków, każdy otrzymał dodatkowo upieczony wiejski chlebek. Po tylu emocjach o godz. 19-tej udało się dojechać na nocleg do Sielpi. Po rozpakowaniu i chwili odpoczynku, wszyscy chętnie stawili się na dyskotece. Mimo zmęczenia wszyscy bawili się wesoło.

    Następnego dnia, tj. we wtorek po śniadaniu, pojechaliśmy autokarem w Góry Świętokrzyskie. Tam powitaliśmy swoją panią przewodnik, która opowiadała nam bardzo ciekawe historie przez cały dzień. Na Święty Krzyż wjechaliśmy kolejką, a tam czekała na nas lekcja w Muzeum Przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Następnie zwiedziliśmy Sanktuarium na Świętym Krzyżu, a potem wyruszyliśmy wraz z przewodnikiem na podziwianie walorów turystyczno-krajoznawczych ŚPN. Z tarasu widokowego podziwialiśmy wspaniałe widoki oraz gołoborze. Pod czujnym okiem opiekunów, stosując zasady bezpiecznego poruszania się po górach zeszliśmy Drogą Królewską do Posągu Pielgrzyma w Nowej Słupi, aby odpocząć, pobiegać pomiędzy straganami i ruszyć w dalszą drogę do Źródła Świętej Katarzyny. Dzień pełen wrażeń po powrocie do ośrodka zakończyliśmy zabawami i pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

    Nadszedł niestety ostatni dzień wycieczki. Po śniadaniu, pakowaniu i pożegnaniu z pokojami wyruszyliśmy w drogę do Kielc. Tam nasza pani przewodnik poprowadziła nas kolejno przez Rezerwat Przyrody Kadzielnia, Park Staszica i deptak w centrum miasta, pokazując m. in. super ciekawe fontanny oraz Pomnik Dzika. Po wyczerpującym spacerze udaliśmy się na obiad do Karczmy "Cztery Konie", aby zaraz potem spotkać się oko w oko z gadami, w znajdującym się tuż obok Mini ZOO. Zajęcia edukacyjne z żywymi okazami były interesujące, gdyż każdy mógł je dotknąć, pogłaskać i "przytulić". Po tylu emocjach pożegnaliśmy panią przewodnik i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Ostatnią atrakcją wycieczki był Dąb Bartek w Zagnańsku.

    Zmęczeni, ale szczęśliwi (zgodnie z planem o 20-tej) powitaliśmy czekających na nas przed szkołą rodziców. Wycieczka była udana, piękna i niezapomniana - zwłaszcza, że pogoda dopisała.

Elżbieta Śmiechowska
Małgorzata Chmielnicka
Bożena Janczyk


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2010/2011"