I TURNIEJ SUDOKU

    14 czerwca 2011 r. w naszej szkole odbył się I Turniej SUDOKU. Wzięło w nim udział 12 uczestników, którzy zmagali się z zestawem kart sudoku o różnym stopniu trudności.

I miejsce zajęła: KLAUDIA MAZUR z kl. VIa.
II miejsce zajęły: Eliza Mazur z kl. Va, Kinga Jaśkiewicz z kl. Vb.
III miejsce zajęli: Igor Galant z kl. Va, Justyna Kasica z kl.Vb.

    Uczestnicy otrzymali dyplomy, lody i nagrody rzeczowe.

Wszystkim składamy serdeczne gratulacje!
Zachęcamy do udziału w turnieju w przyszłym roku szkolnym.

 
M. Szwankowska, B. Jaśkiewicz

    Sudoku (jap. sudoku, od suji wa dokushin ni kagiru, czyli cyfry muszą być pojedyncze) - łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9x9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3x3 (zwanych "blokami" lub "podkwadratami") znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.
    Zasady przypominają trochę kwadrat łaciński, wymyślony i badany przez średniowiecznych matematyków z terenów Arabii (XIII wiek). W sudoku, w przeciwieństwie do kwadratu łacińskiego, cyfry nie mogą się powtarzać nie tylko w żadnym wierszu i kolumnie, ale także w małym kwadracie 3x3.
Łamigłówka przeszła wiele mutacji. Dzisiejsze sudoku pojawiło się po raz pierwszy w Japonii w 1986 roku, jednak międzynarodową sławę zyskało dopiero w 2005 roku.
    W 2004 oraz 2005 r. sudoku stało się niezwykle popularne w Wielkiej Brytanii dzięki publikacjom łamigłówki w tamtejszych gazetach. Modę na sudoku zapoczątkował "The Times" 12 grudnia 2004 r. W Polsce sudoku (pod obecną nazwą) jako pierwszy opublikował tygodnik "Polityka" (15 czerwca 2005 r.). Gra ta jednak ukazywała się już wcześniej w polskiej prasie m.in. w "Wiedzy i Życiu" pod nazwą "Dziewięć na dziewięć". Pierwsza polska strona o Sudoku powstała w sierpniu 2005 roku. Obecnie zawiera ponad 200 tys. plansz.Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2010/2011"