TRADYCJE WIELKANOCNE

    Bogate i różnorodne są tradycje, którymi obrosła Wielkanoc przez wieki. Łączą w sobie elementy religijne z obyczajowością ludową, są wyrazem radości i nadziei. Już piąty raz wielkanocne obrzędy kultywowane są podczas integracyjnej imprezy organizowanej przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pionkach. 18 marca po raz trzeci odbyła się ona w murach naszej szkoły.

    Tego dnia sala gimnastyczna zapełniła się ważnymi gośćmi - uczestnikami konkursów oraz liczną publicznością. My - gospodarze - już w progach szkoły wprowadzaliśmy gości w świąteczno-ludowy nastrój. Na szkolnym holu, tuż przy wiernie odwzorowanym wnętrzu izby wiejskiej chaty, mogli oni skosztować domowych smakołyków - chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Na sali pojawiły się kiermasze i wystawy, których celem była popularyzacja twórczości osób niepełnosprawnych oraz chęć zaprezentowania społeczności wspaniałych ozdób wielkanocnych, niejednokrotnie tworzonych przez kilka miesięcy.

    Część konkursową, w której wzięli udział również uczniowie klas integracyjnych naszej szkoły stanowiły konkursy na koszyczek, palmę, pisankę wielkanocną, tradycyjne ciasto oraz inscenizacje obrzędu. Oczy cieszyły więc piękne, wielobarwne palemki, chroniące przed chorobami i zapewniające dobre plony, pisanki, koszyczki z zajączkiem - sympatycznym, świeckim symbolem tych radosnych świąt oraz tradycyjne baby wielkanocne i kruche mazurki. Był to ogromny wyraz artyzmu tych, którzy je stworzyli. Widzowie mogli także podziwiać zdolności aktorskie występujących osób. Wszystkich zachwyciło bogactwo formy oraz oryginalność inscenizacji obrzędów. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a autorzy wyróżnionych w konkursach prac nagrody rzeczowe.

    Tego dnia wszyscy zainteresowani funkcjonowaniem naszej szkoły - szkoły, która jako pierwsza w mieście stworzyła dzieciom możliwość nauki w klasach integracyjnych, mogli także ją zwiedzić, porozmawiać z jej pracownikami oraz poznać bogatą ofertę zajęć.

    Bardzo dziękujemy Organizatorom tej wspaniałej imprezy za zaproszenie i możliwość wzięcia w niej udziału.Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2009/2010"