Laureatka konkursu literackiego
"Najpiękniejsze miejsca naszego miasta"


    11 maja 2010 r. nastąpiło uroczyste rozdanie nagród w Konkursie Literackim "Najpiękniejsze miejsca naszego miasta", objętego honorowym patronatem Burmistrza Miasta Pionki. Konkurs organizowany był przez Bibliotekę Pedagogiczną w Pionkach oraz Zespół Doradców Metodycznych w Pionkach i MSCDN Wydział w Radomiu.
    Zadaniem uczniów szkół podstawowych było napisanie pracy literackiej pt.: "Pionki warto odwiedzić". W liście lależało zachęć koleżankę/kolegę do przyjazdu do Pionek. Opisać dokładnie, co najmniej dwa miejsca, które chciałbyś/chciałabyś pokazać.
    Laureatką została uczennica klasy VIa - Klaudia Stolarska, która zajęła III miejsce. Opiekunem Klaudii jest pani mgr Izabela Warchoł. Nagrodzonej i jej nauczycielce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Poniżej nagrodzony list.


Pionki, dn. 16.03.2010 r.

Droga, Marto!

    Bardzo dziękuję Ci za zdjęcia z wycieczki po Twoim mieście. Przy okazji także chciałabym opisać Ci moją miejscowość. Jest tutaj kilka ciekawych miejsc godnych uwagi. W Pionkach jest wiele zabytków oraz terenów o ślicznym krajobrazie.
    Jednym z takich miejsc jest zalew, oczywiście nasz - pionkowski. To jedyny u nas taki teren rekreacyjny, dlatego mieszkańcy chętnie tam przychodzą. Nad zalewam urządzane są także rozmaite imprezy. Dawniej chętnie wypożyczano rowerki wodne, kajaki, itp. Dzisiaj ta tradycja zanika. Słyszałam, że w Twojej miejscowości także jest zalew. Na pewno jednak nie ma tam ośrodków wypoczynkowych. W Pionkach natomiast jest jeden ośrodek, który powstał w latach 70 i należał do "Pronitu". Obecnie jest własnością miasta Pionki.
    Drugie godne uwagi miejsce to Kościół św. Barbary, który liczy sobie około 80 lat. Trójnawowa świątynia została zaprojektowana w stylu neobarokowym, na planie krzyża łacińskiego, przez Stefana Szyllera. Wewnątrz znajduje się zaprojektowany przez Antoniego Chmielewskiego ołtarz główny, oraz trzy inne: Serca Bożego, Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej wraz z umieszczoną weń kopią obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Uwieńczenie wschodniej nawy stanowi kaplica poświęcona opiece Matki Bożej. Na sklepieniu znajdują się malowidła przedstawiające czterech ewangelistów, a filary podtrzymujące świątynię ozdobione są przez kolejne stacje Drogi Krzyżowej. W kościele mieści się również piękna, marmurowa ambona. Trzy, wspaniałe dzwony świątyni, zostały nazwane kolejno: Jan, Stanisław i Zygmunt, na cześć swoich fundatorów, dyrektorów Państwowej Wytwórni Prochu. Naprawdę, kościół jest godny podziwu! W 2007 władze miasta otrzymały zgodę ze Stolicy Apostolskiej, aby św. Barbara została patronką naszego miasta. Są to ważne informacje, które powinien znać każdy mieszkaniec Pionek, a ponieważ jesteś moją koleżanką, też możesz je poznać.
    Mam nadzieję, że do mnie przyjedziesz i razem zwiedzimy te miejsca. Z pewnością będziesz pod wrażeniem, gdy obejrzysz wnętrze kościoła św. Barbary. Nad zalewem zrelaksujemy się, zrobimy sobie piknik. Jest tam też miejsce na ognisko, więc upieczemy kiełbaski. Pokażę Ci jeszcze kilka innych, także interesujących zakątków Pionek.
    Czekam na list od Ciebie z opisem ciekawych zabytków z Twojego miasteczka. Przyjeżdżaj jak najszybciej!

Pozdrawiam mocno, Klaudia.Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2009/2010"