Ogólnopolski sprawdzian kompetencji trzecioklasisty

    Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM odbył się w 2009/2010 roku szkolnym 14 kwietnia o godzinie 900. Uczniowie z naszej szkoły - Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi Nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach, znaleźli się w gronie blisko 260 tysięcy uczniów z całej Polski, a my ich nauczyciele i wychowawcy klas III w gronie 14 tysięcy nauczycieli naszego kraju!
    Była to już w trzecia edycja tego ogólnopolskiego sprawdzianu i my wzięliśmy w nim udział oczywiście po raz trzeci! Nie znaczy to jednak, że nasi uczniowie pisali sprawdzian kompetencji trzecioklasisty dopiero po raz trzeci, o nie. W naszej szkole "od zawsze" odbywają się tego typu sprawdziany - jednak, gdy pojawiła się możliwość udziału w teście ogólnopolskim skwapliwie z niej skorzystaliśmy. W tym roku na udział w sprawdzianie zdecydowała się większość podstawówek, co daje blisko 70% wszystkich trzecioklasistów kończących pierwszy etap edukacji, a to z kolei daje nam możliwość porównania wyników testu w skali całego kraju!

    Po co w ogóle dzieci piszą testy w trzeciej klasie? Już odpowiadam:

  • Sprawdzian ten to tak zwany test dziewięciolatków, którego głównym celem jest sprawdzenie umiejętności w zakresie czytania, pisania, rozumowania oraz umiejętności korzystania z informacji i wykorzystywania już posiadanej wiedzy w praktyce.
  • Dzięki wynikom wiemy - i my nauczyciele i rodzice oraz uczniowie, z czego możemy być zadowoleni, a nad czym musimy jeszcze popracować. To cenna wiedza i świetne przygotowanie do pisanego w niedalekiej przyszłości (już za 3 lata) sprawdzianu szóstoklasisty.
  • Uczniowie już od najmłodszych lat oswajają się z formą testu i nie jest ona w przyszłości powodem do niepotrzebnego stresu.

    Teraz trwa zbieranie wyników sprawdzianu z całej Polski. Na początku maja odbędzie się prezentacja ogólnopolskich wyników sprawdzianu, a następnie my - zainteresowani (uczniowie, rodzice i nauczyciele) otrzymamy raporty z wynikami.

TRZYMAMY KCIUKI!!!

Katarzyna Stolarska


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2009/2010"