"Swojskie klimaty"
poznajemy nasz region

    Na szlaku naszych wędrówek w ramach programu Swojskie klimaty finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego odwiedzaliśmy różne miejsca i spotykaliśmy wielu ciekawych ludzi, od których zdobywaliśmy wiele cennych informacji. Poznawanie dziejów naszego miasta, historii przeobrażania się dwóch wsi Pionki i Zagożdżon w miasto na przestrzeni wielu lat oraz jego rozwój to cel naszego spotkania.
    Lekcja historii o naszym mieście, jaką przeżyliśmy wędrując jego ulicami z panem Markiem Wierzbickiem - historykiem, pracownikiem IPN, długo pozostanie w naszej pamięci.
    Opowieści, zagadki, konkursy z nagrodami, to formy, poprzez które uczniowie klasy Va przybliżyli sobie wiedzę, którą każdy mieszkaniec Pionek posiadać powinien.
    Chlubne dzieje z przeszłości miasta łączyły się z nazwiskami ludzi związanych z tym miejscem od pokoleń, bądź przybywających z daleka, aby wpływać na jego rozwój. Miasto nasze ma swoją historię i swoich bohaterów, z których należy brać przykład. Jedną z takich postaci jest Adaś Guzal, który zginął za wolną Ojczyznę i stał się wzorem dla wielu pokoleń.
    Wycieczka - lekcja historii dobiegła końca. Jesteśmy wdzięczni za wspaniałe opowieści i już planujemy kolejne, równie interesujące spotkania.

    Poznawanie naszego regionu, to także zapoznanie się z instytucjami działającymi na terenie miasta. Uczniowie klasy Va i Vc odwiedzili Urząd Miasta w Pionkach.
    Pierwszym miejscem jakie odwiedziliśmy był gabinet Burmistrza Miasta. Pan Janusz Malik - Burmistrz opowiedział nam, na czym polega jego praca. Ponieważ pan Burmistrz musiał się zająć swoimi obowiązkami w dalszą wędrówkę po urzędzie wyruszyliśmy z Dyrektorem Urzędu Miasta panem Grzegorzem Wojcieszkiem. Zainteresowanie budziły opowiadania naszego przewodnika i miejsca, które oglądaliśmy, m.in. sala ślubów oraz pomieszczenie, w którym odbywają się posiedzenia Rady Miasta. Ostatnim miejscem jakie odwiedziliśmy był dział promocji miasta, gdzie pan Andrzej Iwanowski wręczył dzieciom upominki z herbem naszego miasta.
    Urząd Miasta to miejsce ważne dla każdego mieszkańca, ponieważ tu podejmowane są decyzje, które mają wpływ na to co się dzieje w naszym mieście.

 
Lidia Czyżewska


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2008/2009"