"Swojskie klimaty"
w Augustowie

    W ramach projektu "Swojskie klimaty" finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, uczniowie klasy Va wraz z opiekunami p. Ewą Zamorską, Renatą Banaś i Lidią Czyżewską wyruszyli 5 maja 2009 r. na wycieczkę rowerową. Miejscem docelowym był Augustów. W tej niewielkiej wiosce zlokalizowana jest Izba Dydaktyczno-Muzealna Puszczy Kozienickiej, która została utworzona w 1993 r. w starej, pochodzącej z 1905 r. leśniczówce.
    W budynku Izby wędrując po kolejnych pomieszczeniach uczniowie wysłuchali ciekawych opowieści przewodnika o:

  • florze i faunie Puszczy Kozienickiej, ze szczególnym uwzględnieniem ssaków i ptaków,
  • historii osadnictwa, kulturze materialnej, dawnych sposobach wykorzystania lasu - łowiectwo, bartnictwo, zbieractwo oraz obecnej gospodarce leśnej.

    Zgromadzone w Izbie eksponaty wzbudzały ogromne zainteresowanie dzieci. Leśnictwo, a w szczególności jego historia, sylwetki leśników związanych z Puszczą Kozienicką, dokumenty, dawne narzędzia ręczne - to kolejne zagadnienia, z którymi zapoznali się uczniowie.
    Obok leśniczówki podziwialiśmy sadzawki z traszkami i żółwiami błotnymi - mieliśmy ogromne szczęście, ponieważ tego właśnie dnia żółwie były na powierzchni i mogliśmy przyjrzeć im się dokładnie.
    Izba jest elementem kompleksu przeznaczonego do celów edukacyjnych, w skład którego wchodzą:

  • wyłuszczarnia nasion (wybudowana w 1933 r.)
  • cmentarz wojenny z okresu I Wojny Światowej
  • zagospodarowany parking leśny

    Wycieczka bardzo ciekawa i godna polecenia, ale szybko dobiegła końca. Pocieszające jest to, że to dopiero początek naszych wędrówek w ramach projektu. Wkrótce kolejne relacje ze szlaku wielkiej przygody po bliskiej i pięknej, a jednocześnie intrygującej swoją przeszłością okolicy.

Lidia Czyżewska
 


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2008/2009"