"Swojskie klimaty"
w klasie 2b

    "W chałupie i zagrodzie" to tytuł działania, które było realizowane wśród dzieci klas młodszych w ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, a miało na celu przybliżenie kultury i tradycji naszego regionu.
    Zajęcia odbywały się w izbie regionalnej, która znajduje się w naszej placówce. Dzieci miały okazję zobaczyć wyposażenie chłopskiej izby, a sprzęty tam zgromadzone wzbudziły ich wielkie zainteresowanie.
    Z wielką radością gościliśmy również twórczynię ludową, która zaprezentowała nam swój kunszt i wykonane przez nią wycinanki, kwiaty z bibuły oraz szydełkowe ozdoby choinkowe. Uczniowie byli pilnymi obserwatorami i samodzielnie wykonali piękne wycinanki, które następnie wzięły udział w konkursie.
    Zaplanowano również lekcje muzealne w Muzeum Wsi Radomskiej na temat: "Zdobnictwo - haft" oraz "Od bochenka do ziarenka". Udział w tych zajęciach przyniósł dzieciom wiele radości. Samodzielnie ozdobiły haftem krzyżykowym serwetkę na Dzień Matki, a także upiekły pyszne bułki. Ponieważ bułki były rumiane i smakowicie pachniały, stanowiły oryginalną przekąskę w trakcie zwiedzania skansenu.
    Potrawa regionalna to było wyzwanie nie lada. Długo zastanawialiśmy się, co możemy przygotować sami, bez pomocy dorosłych. Wybór padł na masło. Pomoc dorosłych ograniczyła się jedynie do zakupu śmietany, resztę dzieci wykonały samodzielnie. Masło udało się doskonale, a smakowało wyśmienicie.
    Tak więc realizacja działania "W chałupie i zagrodzie" była dla dzieci przygodą. "Wędrowały" po chałupie - ozdabiając ją, przygotowując ozdoby i swojskie jadło.

Elżbieta Wojdyło
 


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2008/2009"