Dziedzictwo Puszczy Kozienickiej

    W piątek 21 listopada wyruszyliśmy na kolejną wycieczkę w ramach Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2008 roku "Nie jesteś sam". Przed PSP nr 5 w Pionkach czekała niecierpliwie spora grupka uczniów klas drugich i trzecich. Po zajęciu miejsc w autokarze wyruszyliśmy w kierunku Kozienic do Muzeum Regionalnego.
    Już na miejscu w muzeum powitała nas Pani przewodnik i zaprosiła do obejrzenia wystawy
"Dziedzictwo Puszczy Kozienickiej". Na początku ekspozycji natknęliśmy się na schronienia nietoperzy, dziś już rzadkich latających ssaków. Na ścianach, mających odtworzyć atmosferę groty skalnej, zobaczyliśmy przedstawicieli gatunków nietoperzy spotykanych w Puszczy Kozienickiej. Podążając dalej wkroczyliśmy w świat puszczańskiej przyrody. Na poszczególnych stanowiskach, mających odtwarzać występujące na tym terenie środowiska przyrodnicze wraz z charakterystyczną dla nich roślinnością, podziwialiśmy zwierzęta i ptaki tam zamieszkujące. Naszą uwagę przyciągnęli trzej "królowie" leśnych ostępów. Są to żyjący w lasach jeleń szlachetny z pięknie prezentującym się porożem, nie ustępujący mu rozmiarami łoś oraz olbrzymi bielik, ptak należący do rodziny jastrzębiowatych, będący symbolem narodowym.
    Na wystawie nie zabrakło i mniejszych przedstawicieli fauny. Zobaczyliśmy więc lisa, kunę, wydrę, kilka drobnych gryzoni leśnych a także budzącego respekt dzika. Nie mogło również zabraknąć ptactwa leśnego: drobnych sikorek, pięknej kraski czy niezwykle rzadkiego bociana czarnego. Równie niepowtarzalny jest widok odtworzonego gniazda żółwia błotnego, niezwykle trudnego do spotkania w naturalnym środowisku.
    Dzięki tej wystawie dzieci miały wspaniałą okazję do obcowania z fauną i florą Puszczy Kozienickiej. Mogły poznać jej mieszkańców, którzy na co dzień unikają spotkania z człowiekiem.
    Uwieńczeniem lekcji muzealnej były zajęcia plastyczne. Dzieci miały za zadanie "wyczarować" z jesiennych liści, sznurka i kaszy wybranych przez siebie mieszkańców lasu. Zabawa była przednia, pomysły różnorodne, a wyobraźnia dzieci nieograniczona. Mali artyści wyczarowali: wiewiórkę, sowę, lisa i inne zwierzęta.
    Po tak twórczej pracy należała się nagroda. Wybraliśmy się więc na krytą pływalnię "Delfin" w Kozienicach. Tu też dopisywały dzieciom humory. Zabawy w wodzie sprawiały im wiele radości. Jak to zwykle bywa przy miłej zabawie czas szybko upływa. Nadszedł czas powrotu, a dzieci z ociąganiem wychodziły z wody.
    Do Pionek wróciliśmy późnym popołudniem. Wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni.Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2008/2009"