Dzień Drzewa

    10 X to święto ekologiczne, w którym pamiętamy o drzewach - roślinach, którym tak wiele zawdzięczamy. To one produkują ogromne ilości tlenu niezbędnego do oddychania, dają nam cień, możemy zjadać ich owoce, nawet po ich ścięciu dzięki nim mamy ciepło, możemy pisać na papierze i czytać książki. Są więc wszechobecne w naszym codziennym życiu. Są także inspiracją dla wielu poetów. W związku z tym postanowiłam, że w tym roku szkolnym szczególnie uczcimy to święto i ogłosiłam konkurs recytatorski poświęcony drzewom. Przygotowałam wiersze o różnych gatunkach drzew, które recytowali uczniowie z klas IV-VI. Do konkursu zgłosiło się 22 uczniów. Dzięki pomocy i zdolnościom plastycznym p. Agnieszki Lis powstała dekoracja tematyczna o różnych gatunkach drzew w pracowni biologicznej.
    W skład jury konkursu weszli: p. v-ce dyrektor Ewa Zamorska, polonista p. Anna Rudnikowska, organizator konkursu p. Wioletta Banaś oraz gość honorowy p. Lidia Zaczyńska - która jest leśnikiem pracującym w Nadleśnictwie Kozienice.
    Po wysłuchaniu recytowanych wierszy jury i wszyscy uczestnicy konkursu wyszli przed szkołę, gdzie posadziliśmy drzewo - małego świerka, które otrzymaliśmy w prezencie od Nadleśnictwa. Było to miłym akcentem i praktycznym sposobem uczczenia Dnia Drzewa.
    Wybór zwycięzców nie był łatwy, bo wiersze były piękne i wszyscy starali się pięknie recytować. A oto wyniki konkursu, w którym braliśmy pod uwagę bezbłędną recytację, odczucie artystyczne oraz dykcję.
    I miejsce ex aequo - Karol Mucha z kl. VI b za recytację wiersza L. Staffa "Wysokie drzewa" i Maria Mamica z kl. Va za wiersz M. Zaparta "Moje drzewo".
    II miejsce także ex aequo zdobyli Magda Mazur za wiersz "Dzień dobry drzewa" W. Scisłowskiego i Oliwia Szwabowicz za wiersz "Do sosny polskiej" Jana Pawła II.

Jury przyznało także 3 wyróżnienia dla:
    - Patrycji Markowskiej z kl. Va za dwa krótkie wiersze T. Kubiaka o świerkach
    - Pauliny Muszyńskiej z kl. Vd za wiersz M. Gumińskiej "Jesienne drzewa"
    - Joanny Proszek z kl. VIb za wiersz M. Zaparta "Moje drzewo"

nauczyciel przyrody
Wioletta Banaś
 


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2008/2009"