Ślubowanie klas pierwszych
rok szkolny 2007/2008

"Pierwszaki"

Stoją pierwszaki, dawne maluchy,
Jeden w drugiego to same zuchy,
Buzie umyte i ręce czyste,
Każdy na plecach dźwiga tornister,
Z bijącym sercem stoją przed szkołą,
Jak im tam będzie - chyba wesoło.

    Jak co roku - w październiku, gdy tylko nowi uczniowie zadomowią się w szkole, odbywa się doniosła uroczystość: ślubowanie klas pierwszych. W tym roku ta wspaniała uroczystość miała miejsce 25.X.2007 r. o godzinie 1700 i została przygotowana przez klasy II przy współpracy klasy Vb i Vc. Duża sala gimnastyczna PSP Nr 5 przeistoczyła się w estradę, gdzie honorowymi gośćmi byli oczywiście uczniowie klas I. Na trybunach zasiedli rodzice, opiekunowie i bliscy naszych bohaterów.

    Najpierw było bardzo oficjalnie - wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Potem głos zabrał dyrektor szkoły i serdecznie powitał uczniów klas I w gronie "Piątki". Następnie starsi koledzy przyjęli 7-latków do braci uczniowskiej. Miłym akcentem były życzenia powodzenia i sukcesów w nauce od młodszych kolegów z "zerówki". Zbliżał się najważniejszy moment: ślubowanie. Chwilę tą poprzedziły wspólne występy pierwszoklasistów oraz teścik- zagadka sprawdzające ich wiedzę i umiejętności. "Pierwszaki" zaprezentowały się znakomicie i odśpiewały między innymi piękną piosenkę pt. "Ślubowanie".

Wśród pierwszaków chodzą słuchy,
narzekają więc maluchy,
powtarzają niewesoło:
ślub będziemy, ślub będziemy brać
ze szkołą! Oooo!

Chciał uciekać Grzesio mały,
ale Konrad, człek bywały
wytłumaczył mu: kolego,
ślubowanie- to jest całkiem coś
innego. Oooo!

Musisz przyrzec, że bez przerwy
będziesz dbał o pani nerwy,
będziesz uczył się starannie,
zachowywał nienagannie,
gdy umowa taka stanie,
to jest właśnie, to jest ślubowanie. Ooo!

Grzesio wydał kilka jęków,
potem już się pozbył lęków,
i ślubował uroczyście,
nos wytarłszy, nos wytarłszy
zamaszyście. Oooo!

    Potem nastąpił najważniejszy moment. Przedstawiciele klas pierwszych wyszli na środek sali i stanęli przed sztandarem, pozostali uczniowie wyciągnęli rękę w kierunku sztandaru i powtarzali tekst ślubowania czytany przez wicedyrektor B. Glimasińską. Następnie odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów "Piątki" przez dyrekcję szkoły poprzez symboliczne dotknięcie lewego ramienia dziecka dużym ozdobnym ołówkiem i słowa "Pasuję Ciebie na ucznia klasy I Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach". Na koniec pierwszej części przedstawiciele klas III wręczyli "pierwszakom" upominki.

    Po emocjach ślubowania przyszedł czas na chwilę relaksu. Młodzi artyści przygotowali i zaprezentowali zabranym bajkę pt. "Szewczyk Dratewka". Wspaniała scenografia i stroje "aktorów" osiągnęły zamierzony efekt - dzieci patrzyły jak zaczarowane, a po skończeniu występu rozległy się gromkie brawa. Następnie uczniowie klas pierwszych udali się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców, a od wychowawców otrzymali pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, że długo będą wspominać ten dzień!

W roku szkolnym 2007/2008 w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach otworzono trzy klasy pierwsze:

  • Ia. 28 uczniów, wychowawca: mgr Małgorzata Chmielnicka
  • Ib - integracyjna. 18 uczniów, wychowawca: mgr Elżbieta Wojdyło, reedukator: mgr Aldona Sokołowska
  • Ic. 30 uczniów, wychowawca: mgr Katarzyna Stolarska.


Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2007/2008"