"Akademia Misia Ratownika"
w PSP Nr 5 w Pionkach

    17 stycznia 2005 r. w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uczniowie klas I-III mieli możliwość obejrzeć widowisko "Przygody Misia Ratownika" stanowiące inaugurację szczytnego projektu.

    Otóż "Akademia Misia Ratownika" jest autorskim projektem stowarzyszenia "Misie ratują dzieci", które niesie pomoc dzieciom poszkodowanym na skutek tragicznych wypadków, organizując np. turnusy rehabilitacyjne dla tychże dzieci. Akademia to profilaktyka tragicznych zdarzeń prowadzona pod okiem Misia Ratownika - przyjaciela i powiernika dzieci, eksperta do spraw bezpieczeństwa i przede wszystkim autorytetu, który nigdy nie łamie nauczonych zasad.

    Na całość projektu składa się 9 spotkań w każdej klasie I-III utrzymanych w konwencji Listów od Misia Ratownika, na których dzieci - poprzez zabawę - utrwalą zasady bezpiecznego zachowania się w drodze do szkoły, dowiedzą się o potrzebie noszenia materiałów odblaskowych, poznają sytuacje wymagające interwencji Straży Pożarnej, zasady udzielania pierwszej pomocy, będzie sprawdzony stan zmysłów dzieci (wzrok, słuch), a także lateralizacja.

    Na spotkania z dziećmi zapraszani będą policjanci z Wydziału Prewencji, z Wydziału Ruchu Drogowego, przedstawiciele Straży Pożarnej i Służby Zdrowia.

    Tak więc spektakl "Przygody Misia Ratownika" to początek niezwykłych spotkań, który spotkał się z dużym zainteresowaniem dzieci, dzięki pomysłowości i zaangażowaniu aktorów teatru "Bamm Baamm". Fakt ten z pewnością potwierdziliby zaproszeni do szkoły w tym dniu goście: burmistrz Miasta Pionki - pan Marek Janeczek, przedstawiciele Policji - Komendy Wojewódzkiej w Radomiu na czele z naczelnikiem wydziału prewencji - panem Tomaszem Cybulskim oraz komisariatu w Pionkach reprezentowanego przez naczelnika wydziału prewencji - pana Artura Wacha i asystenta ds. nieletnich - p. Wojciecha Okońskiego.

    Należy wspomnieć, iż korespondencję z Misiem Ratownikiem będą mogli prowadzić jedynie uczniowie 19 szkół na Mazowszu, a patronat honorowy nad projektem objęli: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Wojewoda Mazowiecki, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, patronat medialny natomiast: TVP1, TVP3, RMF FM, "Gazeta Wyborcza", "Dziecko", miesięcznik "Auto+", "Poradnik Domowy". Sponsorami projektu są: Pliva - Kraków i Ford - Polska.Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2004/2005"