Złoty jubileusz naszego miasta
(50 lat praw miejskich)

    

    7 października 1954 roku Pionki otrzymały prawa miejskie. Dla całej pionkowskiej społeczności było to ważne wydarzenie. PSP Nr 5 im. Jana Pawła II czynnie włączyła się do obchodów rocznicy urodzin naszego miasta.
Z tej okazji nasi uczniowie wzięli udział w XII Powiatowym Konkursie Poezji Patriotycznej, który odbył się10 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury. Dwie osoby otrzymały wyróżnienia, a były to: Martyna Panek z kl. VI f i Katarzyna Sułek z kl. Vc.
    11 listopada w kościele św. Barbary odbyła się uroczysta Msza św. za Ojczyznę, w której uczestniczyli też przedstawiciele naszej placówki. Poczet sztandarowy PSP NR 5 im. Jana Pawła II wraz z innymi pocztami udał się pod "Legionówkę", gdzie przy pamiątkowej tablicy złożono kwiaty i zmówiono modlitwę za poległych w obronie wolności. Na zakończenie burmistrz wygłosił przemówienie i odznaczono sztandary ZHR.

    Następnie wzięliśmy udział w V biegu ulicznym. Zawodnicy wyruszyli spod UM i biegli ulicami: Kolejową, Orzeszkowej, Słowackiego, Żeromskiego. W kategorii szkół podstawowych byliśmy najlepsi i w nagrodę otrzymaliśmy z rąk burmistrza p. M. Janeczka - czek na kwotę 300zł. Pieniądze te będą przeznaczone na zakup sprzętu sportowego.

    12 listopada w MOK nasz szkolny chór "A' Vista" wziął udział w kulturalnych i artystycznych prezentacjach szkół pionkowskich pod hasłem "Dzieci i młodzież miastu na 50-te urodziny". W ich wykonaniu publiczność usłyszała trzy utwory: Rotę, Su cantemo, Moja własna ziemio ojczysta.

    13 listopada w naszej szkole odbył się Turniej Miast - konkurencje sportowo rekreacyjne pod patronatem i o Puchar Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na sali gimnastycznej, która dzięki zabiegom pań plastyczek - Agnieszki Lis i Doroty Lisowskiej - zamieniła się w halę widowiskowo - sportową, gościliśmy reprezentacje miast, które prawa miejskie otrzymały również 7 października 1954r. A były to: Brzeg Dolny, Dęblin, Świdnik, Żarów i oczywiście Pionki. Zaszczycili nas swoją obecnością także: przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - p. Ziemowit Borowczak oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionego miasta Breaza z Rumunii.


Breaza

Brzeg Dolny

Dęblin

Pionki

Świdnik

Żarów

Zmagania sportowe poprzedziły występy młodzieży z Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury. Szeroki repertuar (taniec hiszpański, cygański, kankan , techno) i piękne stroje zachwyciły publiczność.
Sportowe rywalizacje rozegrały się w konkurencjach: walka sumo burmistrzów, sztafeta, budowa wieży z kontenerów, rysowanie herbu, wyścig na hulajnogach, jedzenie tortu bez pomocy rąk.

[Drużyna Miasta Pionki]
[Budowanie wieży - Brzeg Dolny] [Budowanie wieży - Pionki]
[Zawody sumo]
[Rysowanie herbu Brzegu Dolnego] [Rysowanie herbu Pionek]

Zawodnicy musieli więc wykazać się sprawnością fizyczną, szybkością, pomysłowością oraz zdolnościami artystycznymi. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwał sędzia główny turnieju - Szymon Ziółkowski - mistrz olimpijski z Sydney i mistrz świata w rzucie młotem.
Najwięcej emocji wzbudziły konkurencje: jedzenie tortu, budowanie z kontenerów wieży, która ku rozpaczy zawodników często z hukiem lądowała na podłodze oraz walka sumo, na którą burmistrzowie musieli błyskawicznie przytyć do ok. 300 kg.
Rozgrywki sportowe umilały nam występy grupy Cheerleaders z naszej szkoły oraz tancerze z Klubu Kick z MOK.

[Występy szkolnej grupy Cheerleaderek]

I miejsce i Puchar Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wywalczyła drużyna z Brzegu Dolnego.

II miejsce zajęła reprezentacja Żarowa.

III miejsce - Świdnik.

Nasze miasto oraz Dęblin uzyskały taką samą ilość punktów i uplasowały się na IV miejscu, ale nikogo to nie zmartwiło, bo jak wiadomo - najważniejsza jest dobra zabawa.
Na zakończenie imprezy gospodarze wyzwali "Resztę Świata" na halowy mecz piłki nożnej. W tej dyscyplinie Pionki były niepokonane i wygrały 3:1.

Za pomoc w przeprowadzeniu potyczek miast należą się szczególne podziękowania chopocom z UKS "Champion" (rocznik 1991, 1992).Powrót do "Wydarzyło się w roku szkolnym 2004/2005"